środa, 22 maja 2013

Waniliowy blok czekoladowy

Gdy nachodzi mnie ochota na coś na prawdę słodkiego stawiam na blok  czekoladowy. Tym razem bez kakao, w wersji waniliowej. Pycha!!! Polecam bardzo gorąco :)




Składniki:
200 g mleka w proszku
100 g cukru
1,5 łyżeczki cukru z prawdziwą wanilią
75 g masła
1/2 szkl. wody
ok. 150-200 g bakalii( u mnie migdały, skórka pomarańczowa, rodzynki)


Masło, wodę i cukry podgrzewamy do połączenia składników. Ostudzić. W misce mieszamy mleko w proszku z bakaliami i do tego powoli wlewamy ostudzone masło z cukrami. Mieszamy dokładnie. masę przekładamy do formy wyłożonej folią spożywczą. Zakrywamy nią całość i odstawiamy na 24 godziny, żeby stężało.

SMACZNEGO!!!



wtorek, 21 maja 2013

Tort księga: kakaowo-orzechowo-krówkowy

I nadszedł maj a wraz  z nim sezon komunijny. Znajoma poprosiła mnie o tort w kształcie księgi. Był to mój pierwszy raz, trochę się stresowałam, ale jakoś poszło i nawet byłam z siebie zadowolona. Często piekę na zamówienie, jednak tort komunijny to już większe wyzwanie. Przepis na ciasto wyszperałam na stronie Przyślij Przepis, który lekko dostosowałam do swoich potrzeb.Tort jest duży na ok.50 porcji.Opis odstrasza, ale tort na prawdę jest wart zachodu.Uwaga słodki!!!


Chcąc upiec ciasto zwykłej wielkości wystarczy użyć składników w takiej ilości jak są podane poniżej w tym, że potrzebujemy wtedy 2 biszkopty.Nie zwracając uwagi na to co w nawiasach.


Składniki :
Na 1 biszkopt(potrzebujemy takie 4):

4 jajka
3/4 szkl. mąki
3/4 szkl. cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1,5 łyżki kakao

Na 1 wkładkę orzechową(potrzebujemy 2):

25 dkg orzechów włoskich
3/4 szkl. cukru
5 białek(żółtka zostawiamy do masy)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka mąki pszennej
1 łyżka mąki ziemniaczanej

Masa z żółtek(potrzebujemy podwójną porcję)

1/2 szkl. mleka
1/2 szkl. cukru
30 dkg masła
5 żółtek
spirytus do smaku

Krówka( również mnożymy składniki x2)

1 puszka mleka skondensowanego słodzonego
10 dkg orzechów włoskich
10 dkg orzechów laskowych

Ponadto do wysmarowania tortu i uformowania księgi potrzebujemy( w przypadku zwykłego ciasta pominąć):

1 l śmietany kremówki
4-5 łyżek cukru pudru
500 g serka mascarpone
kilka kropel aromatu np. rumowego
1 duże opakowanie podłużnych biszkoptów
kilka łyżek powidła śliwkowego
 galaretka wiśniowa

Do dekoracji:
2-3 op. białych draży
płatki migdałów
Galaretka cytrynowa
Żółty barwnik spożywczy
Kilka kostek białej czekolady
1 tabliczka czekolady mlecznej lub deserowej

Wykonanie:
Biszkopt: Białka ubić na sztywną pianę. Dodać cukier i miksować do rozpuszczenia. Dodawać po
1 żółtku. Mąkę, kakao i proszek do pieczenia przesiać i dodawać porcjami do masy jajecznej.Dokładnie wymieszać. Ciasto wylać do blaszki (moja miała wymiary36x25 cm). Piec w 180 stopniach ok 35 min, do suchego patyczka.

Wkładka: Białka ubić na sztywno. Dodać cukier i ubijać do rozpuszczenia. Mąkę i proszek do pieczenia wymieszać ze zmielonymi orzechami, delikatnie połączyć z pianą. Wylać do formy o tych samych wymiarach co do biszkoptu. Piec w 180 stopniach ok 30 min.

Masa: Do żółtek dodać cukier i dokładnie rozmieszać. Dolać mleko i zagotować cały czas mieszając. Masa ma wyglądać jak zwarzona. Wystudzić. Masło utrzeć, porcjami dodawać masę z jajek. Na koniec spirytus. Odkładamy trochę masy do dekoracji.

Krówka: Puszkę z mlekiem gotować ok 2,5 godziny. Wystudzoną krówkę połączyć z pokrojonymi orzechami.

Biała masa na wierzch tortu:
Śmietankę ubijamy, pod koniec ubijania dodajemy cukier, dodajemy aromat, po czym łączymy z serkiem mascarpone.

Przełożenie tortu: Układamy dwa biszkopty obok siebie tak, żeby się stykały. Smarujemy całość masą. Na masę układamy wkładki orzechowe. Na to wykładamy krówkę z orzechami i przykrywamy pozostałymi biszkoptami. Lekko docisnąć cały tort.Przez środek  obydwu połówek tortu smarujemy powidłem. Na powidło układamy biszkopty zamoczone w rozpuszczonej galaretce. Jeden koło drugiego(wzdłuż ciasta). Cały tort pokrywamy masą śmietanową, formując kształt księgi, w czym pomogą właśnie biszkopty tworząc wzniesienia po środku.Tort wstawiamy do lodówki, żeby się schłodził.
W tym czasie przygotowujemy galaretkę z dodatkiem barwnika na kielich. Wylewamy do płaskiej formy wyłożonej folią spożywczą. Czekoladę mleczną topimy w kąpieli wodnej i używając tutki z papieru lub rękawa cukierniczego, wyciskamy na folię(np. koszulkę na dokumenty) napis. Zostawiamy do zastygnięcia. Dookoła podstawy tortu układamy draże. Pozostawiona masą dekorujemy brzegi i środek tortu za pomocą rękawa cukierniczego. Z draży układamy różaniec. Z zastygniętej galaretki wycinamy kielich i hostię, układamy na torcie. Z roztopionej białej czekolady wyciskamy  napis IHS na galaretkowej hostii oraz krzyżyk do różańca na folię, jak zastygnie dokładamy. Dekorujemy jeszcze płatkami migdałów. Tort należy przechowywać w lodówce.



wtorek, 14 maja 2013

Ptasie mleczko

Po otrzymaniu paczki z galaretkami Winiary 
od razu wiedziałam co z nich zrobię. Ptasie mleczko jest szybkie a przy tym bardzo smaczne, ciężko jest się powstrzymać, żeby nie zjeść całego na raz :) Dodatek galaretek Pink Margarita i Mohito dodało fajnego koloru i aromatu. Polecam.







Składniki:

Na polewę:
1 szkl. mleka
1 margaryna
1 szkl. cukru
2 łyżki kakao
2 łyżki żelatyny

Na ptasie mleczko:
4 op. bitej śmietany w proszku Śnieżka
2 galaretki  Pink Margarita(lub inne)
2 galaretki Mohito(lub inne)
2 szkl. mleka
2 szkl. wrzątku

Wszystkie składniki polewy wrzucić do garnka i zagotować, po czym gotować jeszcze kilka minut.
 Połowę polewy wlać do wyłożonej folią spożywczą(dno i boki) formy i odstawić w chłodne miejsce. Galaretki( każdy smak osobno) rozpuścić w szklance wrzątku. Ostudzić. 2 śnieżki ubijamy w szklance mleka i łączymy z ostudzoną galaretką. Wylewamy na zastygniętą polewę. Kolejne 2 śnieżki ubijamy i łączymy z galaretką jak wyżej. Wylewamy na zastygniętą, wcześniej wylaną piankę. Jak stężeje zalewamy resztą polewy. Odstawiamy na kilka godzin do lodówki, do całkowitego stężenia. Wyjmujemy z formy, ściągamy folię i delektujemy się smakiem deseru.

SMACZNEGO!!!